Епікондиліт

Епікондиліт – дистрофічний процес у місцях прикріплення м'язів до надвиростків плечової кістки, що супроводжується реактивним запаленням сусідніх тканин. Розрізняють зовнішній епікондиліт плеча (так званий тенісний лікоть), який зустрічається частіше, та внутрішній епікондиліт плеча. Зовнішній епікондиліт виникає переважно в осіб, які проводять повторювані, стереотипні рухи (розгинання і супинацію передпліччя), наприклад масажистів, малярів, теслярів, гравців у теніс, і буває зазвичай правостороннім. Іноді він є наслідком прямої травми ліктя. Чоловіки страждають частіше за жінок.

У клінічній картині зовнішнього епікондиліту чільне місце займає локальний біль в області зовнішнього надвиростка, який може іррадіювати вгору по зовнішньому краю руки і вниз до середини передпліччя. У спокої біль відсутня і з'являється при пальпації або певних рухах - розгинанні та супінації передпліччя, і особливо при поєднанні цих рухів. Пасивні рухи передпліччя болючі лише за чиненні опору їм. Біль посилюється при стисканні кисті в кулак і одночасному згинанні в променево-зап'ястковому суглобі. Біль зазвичай носить прогресуючий характер, він з'являється навіть при невеликій напрузі м'язів, наприклад утриманні в руці будь-якої речі. Зовнішній вигляд ліктьового суглоба при епікондиліті немає. змінено, пасивні рухи, як правило, не обмежені. При пальпації можна визначити точку найбільшої хворобливості. Вона може розташовуватись як у сухожиллях розгиначів, так і в м'язах. Найчастіше це супінатор, але може бути і один із променевих розгиначів пензля. Залежно від цього виділяють сухожильно-надкісткову, м'язову, сухожильну і надмищелкову форми епікондиліту. У деяких випадках в результаті здавлення глибокої гілки променевого нерва супінатором відзначають парез м'язів розгиначів кисті та пальців. Для уточнення діагнозу виробляють ультразвукове, електрофізіологічне та рентгенологічне дослідження.

Перебіг зовнішнього епікондиліту хронічний. Через кілька тижнів після створення спокою відповідним м'язам біль вщухає, іноді на це йде кілька місяців. При відновленні навантаження часто спостерігаються рецидиви болю.

На відміну від зовнішнього внутрішній епікондиліт зазвичай спостерігається в осіб переважно легкої фізичної праці - друкарок, швачок, монтажниць і т.п., частіше у жінок. Клінічно він проявляється болями при натисканні на внутрішній надмищелок, а також при згинанні та пронації передпліччя. Біль іррадіює вздовж внутрішнього краю передпліччя. Течія внутрішнього епікондиліту, як і зовнішнього, хронічна. Лікування епікондиліту здебільшого консервативне. Призначають спокій для м'язів, натяг сухожиль яких супроводжується появою або посиленням болю. При вираженому больовому синдромі показано ударно-хвильову терапію. Також у комбінації з ударно-хвильовою терапією проводять курс фізіотерапевтичного лікування — електрофорез розчину новокаїну, ампліпульстерапія, фонофорез гідрокортизону та ін. , лідокаїну тощо) або гідрокортизону. Після цього проводять повільне пасивне розтягування м'язів, що прикріплюються до зовнішнього (при зовнішньому епікондиліті) або внутрішнього (при внутрішньому епікондиліті) надвиростку. У деяких випадках, наприклад при неефективному консервативному лікуванні або наростаючій компресії нервів, що проходять поряд, проводять операцію - відсікання променевого розгинача кисті в місці його проксимального прикріплення, глибокий розріз до кістки в хворобливій зоні, розсічення фасції, що прикриває м'язи-розгиначі, дисталь. та навколосухожильних тканин у болючій зоні та ін.

При вертеброгенному синдромі епікондиліту проводять лікування основного захворювання - ударно-хвильова терапія, масаж комірної зони, лікувальна гімнастика, за показаннями тракційна терапія та ін.

Профілактика полягає у попередженні хронічного перенапруги відповідних м'язових груп, раціональної техніки професійних або спортивних рухів, робочої пози, правильному підборі інвентарю, наприклад, тенісної ракетки. У деяких випадках використовують налокітники або накладають пов'язку з еластичного бинта у вигляді вісімки.

Консервативне лікування

Масаж, лікувальна гімнастика, іммобілізація накладенням гіпсової пов'язки, лікарська терапія, інфільтрація з добавкою кортикоїдів.

Оперативне лікування

Методика Хоманна (посічення місця прикріплення сухожилля та відрив сухожилля від місця прикріплення на надвиростку) та методика Вільгельма (денервація латерального надвиростка)

Ударно-хвильова терапія при лікуванні епікондиліту

Залежно від ступеня та тяжкості захворювання потрібно від 4 до 6 сеансів лікування