Артрит – захворювання суглобів запального характеру
Артрит, як правило, супроводжують наступні симптоми
- біль у суглобі
- почервоніння, припухлість, ущільнення шкіри
- скутість та обмеження рухливості
- підвищення температури в області суглоба
- зміна форми суглоба
- неприродний хрускіт при навантаженні
Причини артриту
Причиною артриту можуть бути різні інфекції алергія травми, а також переохолодження та надмірне фізичне навантаження Запальний процес починається у внутрішній оболонці суглоба, яку ще називають синовіальною. У порожнині суглоба накопичується запальний випіт - ексудат. Потім процес поширюється інші складові суглоба – хрящ і кісткові структури, капсулу, і навіть сухожилля, зв'язки тощо. Біль при артриті носить спонтанний характер, найбільш інтенсивний у другу половину ночі та вранці, зменшується після руху (так званий запальний тип болю).
Види артриту
за обсягом ураження артрити поділяються на:
- моноартрит (артрит суглоба)
- олігоартрит (артрит 2-3 суглобів)
- поліартрит (артрит багатьох суглобів)
за характером перебігу розрізняють:
- гострий артрит - при гострому артриті біль у суглобі зазвичай дуже сильний і постійний, що вказує на наявність гострого запального процесу. Підгострий артрит - проміжний ступінь артриту, що супроводжується трохи менш вираженими симптомами, ніж попередній вигляд. хронічний артрит. Розвивається поступово, протягом багато часу, може нагадувати себе іноді. При хронічному артриті біль виникає головним чином під час руху суглобі. Лабораторні показники свідчать про меншу вираженість запального процесу.
за характером поразки бувають:
- інфекційний артрит – його причиною є наявність інфекції в організмі
- травматичний артрит – виникає при різних ушкодженнях суглобів, у тому числі при незначній, але частій травматизації
- дистрофічний артрит - пов'язаний з порушенням обміну речовин, нестачею вітамінів, переохолодженням, фізичною напругою та ін.
Бактеріальна, грибкова та вірусна інфекції – найчастіші причини виникнення артриту. Збудниками запального процесу є стрептококи, гонококи, гемофільна та туберкульозна палички, грибкова та дріжджова інфекції.
Лікування артриту
Лікування артриту має бути спрямоване насамперед на зменшення прояву захворювання, відновлення обміну речовин у суглобі та збереження його функцій. Для цього необхідно виявити та усунути основні причини артриту. Лікування артриту включає наступні методи:
- Нефармакологічні - зменшення навантаження на суглоби, підбір ортопедичного взуття, лікувальна фізкультура, фізіотерапія та ін.
- Фармакологічні - застосування протизапальних мазей, гелів, болезаспокійливих засобів та інших медикаментів
- Хірургічні - ендопротезування суглобів застосовується лише за найскладніших форм артриту
- Ударно-хвильова терапія – найбільш прогресивний на сьогоднішній день метод лікування, кількість сеансів залежить від стадії та характеру перебігу захворювання
Народні рецепти при артриті
Щоб зменшити біль у суглобах, можна скуштувати народні рецепти:
- прикласти до хворого місця розпарену свіжу траву цикорію;
- на ніч обернути хворі місця листям мати-й-мачухи або капусти. Полегшують біль сік ріпи з медом, грейпфрутовий сік, брусниці (2 ч.л. на склянку води), яблучний сік.
- соком чистотілу рясно змащувати уражені суглоби. Чим більше наносити соку на суглоби, тим активніше відбувається лікування. Очищають організм і є відмінним засобом лікування артриту та сокові суміші:
- морква, буряк, огірки (10:3:3);
- морква, капуста, латук (8:4:4);
- морква, шпинат (10:6).
Цілющу силу має при артриті та бульйон з картопляної шкірки.